HATALI VE KUSURLU ÜRÜN

Siparişim darbeli, hasarlı, bozuk geldi. Ne yapmalıyım ?

Sitemizden satın aldığınız ürünlerin, size darbeli, hasarlı veya bozuk olarak ulaşması durumunda, sitemizdeki "Yardım" sayfalarında bulunan "Bize Ulaşın" bölümündeki "İletişim Formu" aracılığı ile bize üründeki olumsuzluk ve değişim mi yoksa iade mi etmek istediğiniz hakkında bilgi vermenizi rica ediyoruz. 


Müşteri Hizmetleri Departmanımız size gereken desteği mümkün olan en kısa sürede verecektir.

İade talebinizde, iade süreci başlatılacaktır. 

Değişim talebinizde; ürünler, tarafımızca adresinize gönderilecek Kargo Şirketi tarafından ücretsiz olarak adresinizden alınacaktır.  DİKKAT!  Lütfen ürünü ödemeli olarak kesinlikle göndermeyiniz, kabul edilmeyecektir, adresinizden ücretsiz olarak alınmasını bekleyiniz.

Ürün; problem hakkında bir bilgilendirme notu ile birlikte gönderilmelidir. Gönderilen ürün; ürün ile birlikte belirttiğiniz not dikkate alınarak, teknik servisçe onaylanmalıdır.  Teknik servis tarafından değişim onayı verilen ürün, stokta mevcut ise birebir değişim yapılarak sahibine gönderilir. Stoklarımızda olmayan ürünler, varsa tedarikçi firmanın stoklarından temin edilip gönderilmektedir. 

Ürün tedarikçi stoklarında da mevcut değilse, ürün sahibi ile irtibata geçilerek ya iade alınır veya müşterinin onayının ardından muadili veya benzeri bir ürün ile değişim yapılarak ürün sahibine gönderilir. 

Bu süreç 1 ila 7 iş günü sürebilmektedir.

Bu tip durumlarda, ürünün faturası, tüm ilave donanımlarıyla beraber ve orijinal ambalajında eksiksiz gönderilmesi gerekmektedir.

 

Siparişimde ki ürün sayısı olması gerekenden farklı (Az/fazla). Ne yapmalıyım?

Siparişiniz deki eksik yada fazla gönderilen ürünler hakkında bilgiyi, sitemizdeki "Yardım" sayfasında bulunan "Müşteri Hizmetleri"bölümündeki "İletişim Formu" aracılığı ile bize bildirmenizi rica ediyoruz. 

Müşteri Hizmetleri Departmanımız size gereken desteği mümkün olan en kısa sürede verecektir.


Siparişimde olması gerekenden farklı ürünler gönderilmiş.

Siparişiniz deki olması gerekenden farklı olarak hatalı gönderilen ürünler hakkında bilgiyi, sitemizdeki ""Yardım" sayfasında bulunan "Müşteri Hizmetleri" aracılığı ile bize bildirmenizi rica ediyoruz. 

Müşteri Hizmetleri Departmanımız size gereken desteği mümkün olan en kısa sürede verecektir.


Ürün ile beraber gelen fatura bana ait değil. Ne yapmalıyım?

Hatalı gönderilen fatura hakkında, sitemizdeki "Yardım" sayfalarında bulunan "Müşteri Hizmetleri" bölümündeki "İletişim Formu" aracılığı ile bize bildirmenizi rica ediyoruz. 

Müşteri Hizmetleri Departmanımız gereken düzeltmeyi mümkün olan en kısa sürede yapacaktır.