ÜRÜN İPTAL, İADE VE DEĞİŞİMİ

Ürünüm eksik ya da hasarlı çıkarsa ne yapmalıyım?

Ürün kutudan eksik ya da hasarlı çıkarsa kargo sorumlusundan tutanak tutmasını isteyebilir ya da siparişi teslim almayabilirsiniz


Yanlış bir ürün geldiği takdirde ne yapmalıyım?

Yanlış ürün gönderilmesi durumunda lütfen siparişi teslim almayınız ve bizimle telefon ya da iletişim formu aracılığı ile e-posta göndererek irtibata geçiniz.


Siparişimi iptal edebilir miyim?

Ürün ancak kargoya verilmediği takdirde siparişiniz iptal edilebilir. Ürününüzün durumunu “Bana Özel” sayfanızdan takip edebilir ya da sipariş iptali için 0216 450 17 35 No’llu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Genel iade şartlarınız nelerdir ?

 1.İadeler mutlak suretle orijinal kutusunda veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır.

 2.Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş ya da deformasyona uğramış (orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmış ve kargo koli bandı ile bantlanmış ürünler kabul edilmeyecektir )
Üründe ve ambalajında herhangi bir açılma, bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma ve sair durumlar tespit edildiği hallerde ve ürünün müşteriye teslim edildiği andaki hali ile iade edilememesi halinde ürün iade alınmaz ve bedeli iade edilmez. Tekrar satılabilirliğini kaybetmiş, başka müşteriler tarafından satın alınamaz durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

 3. Hijyenik durumunun muhafaza edilmesi gereken ürünler denendikten sonra tekrar iade alınamamaktadır.

 4. İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal faturası (mevcut olan tüm kopyaları) ve iade sebebini içeren bir dilekçe yazarak tarafımıza göndermeniz gerekmektedir.

 5. İade etmek istediğiniz ürün / ürünler ayıplı ise kargo ücreti firmamız tarafından karşılanacaktır. Değişim talep edilmesi durumunda değişim yapılan yeni ürünün gönderim ücreti siz müşterimiz tarafınızdan karşılanmaktadır. Size teslim edilen ürünün Ambalajında, etiketinde ya da kullanım kılavuzunda yırtılma, bozulma ya da eksiklik olması, satın alınan ürünün bozuk, darbeli ya da hasarlı olması durumunda ürün ayıplı sayılmaktadır. Diğer durumlarda ise kargo ücreti size aittir.

 6. İade etmek istediğiniz ürün/ürünler şirketinize fatura edilmiş ise, geri iade ederken şirketiniz tarafından düzenlenecek İADE FATURASI ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. İADE FATURASI, size gelen fatura ile birebir olacak şekilde kesilmelidir. Faturası kurumlar üzerine düzenlenen sipariş iadeleri, İADE FATURASI kesilmediği takdirde işleme alınmayacaktır.

 7.Satın alınan ürünler hasarlı, bozuk, yanlış, eksik ya da kusurlu olararak gönderilmediği durumlarda müşteri tarafından yapılan iadelerin kargo ücreti müşteri tarafından karşılanır. Orijinal Kulüp iade edilen ürünlerin kargo ücretini karşılamamaktadır.

 8.Satın alınan ürünler hasarlı, bozuk, yanlış, eksik ya da kusurlu gönderildiği takdirde iade ve değişimlerin kargo ücreti Orijinal Kulüp tarafından karşılanır. 

 9.İade edilen ürünler için kargo bedeli içinden kesilerek sadece ürünün bedeli kredi kartınıza ya da havale yolu ile banka hesabınıza iade edilir.

Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler nelerdir ?

 

• Alıcının isteği ile kişiye özel olarak üretilen, üzerinde değişiklik veya ilave yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler.

• Niteliği itibarıyla geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)

• Alıcı tarafından açılmış olan ses veya görüntü kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.), basılı ürünler (Kitap, dergi vb.), yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri

• Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler

• Fiyatı, borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler (Külçe, Ziynet Altın ve Gümüş kategorisindeki tüm ürünler vb.)